Pepelnica, čista srijeda
Na pepelnicu ili čistu srijedu, 14. veljače 2024. godine, u Slivnu je tijekom svete mise bio obred pepeljenja. Na čistu srijedu obvezatan je post i nemrs. Oni koji na čistu srijedu nisu mogli pristupiti obredu pepeljenja, to će moći učiniti nakon svete mise na prvu korizmenu nedjelju. U korizmi ćemo svakoga petka imati pobožnost puta križa u 16 sati te potom svetu misu.
Post i nemrs
Post znači jednom u danu se najesti do sitosti, ali se može, ako je nužno, uzeti i nešto malo hrane ujutro ili navečer. Nemrs znači ne jesti meso i mesne proizvode.
Propis Crkve (konstitucija Paenitemini) o nemrsu zabranjuje jesti meso (od toplokrvnih životinja), a dopušta mliječne proizvode ili bilo koje začine pa makar bili i od životinjske masti. Mogu se jesti jaja, sir, maslac, šećer i slično (jer to nisu mesni proizvodi iako su životinjskog podrijetla). Hranjiva pića, npr. miljeko, sokovi, mogu se uzeti jer se piće u pravu ne smatra hranom.
Kao vjernici, pozvani smo obdržavati post i nemrs zbog vlastitog duhovnog dobra, a ne zbog običaja. Uzdržavanje i odricanje u svrhu je odmaka od naših grešnih stanja i navezanosti na svjetovno i materijalno da bismo tako bili bliže Bogu i bližnjima.
Obred pepeljenja
Pepeo kao znak pokore i obraćenja rano se javlja u kršćanskom bogoslužju Pepeljenje se javlja i prije 6. st., a pepeljenje se svih vjernika na Pepelnicu izrijekom spominje u 13. st. U dosadašnjem Misalu blagoslov se pepela na Pepelnicu slavio izvan mise, a sastojao se od čak četiri molitve blagoslova. Pepeljenje vjernika vršilo se uz riječi: “Spomeni se, čovječe, da si prah i da ćeš se u prah obratiti!” Tek nakon toga slijedila je misa.
U današnjem je misalu blagoslov pepela, naravno, uključen u misu. Ispušta se pokajnički čin, a blagoslov pepela dolazi nakon homilije. Nudi se na izbor jedna od dvije molitve blagoslova pepela. U obje je molitve naglašen pozitivni vid korizmene pokore, a u tom je smislu osobito vrijedna druga molitva. Naime, iako smo prah i pepeo, Božjom se dobrotom možemo ponadati da ćemo korizmenim vježbanjem postići i novinu života i sličnost s uskrslim Kristom:
“Bože, ti ne želiš grešniku smrt, već obraćenje. Dobrostivo nam usliši molitve i blagoslovi ovaj pepeo kojim ćemo posuti glave. Znamo da smo prah i pepeo i da ćemo se u prah obratiti. Daj da revnim korizmenim vježbanjem postignemo oproštenje grijeha i novinu života na sliku Sina tvoga uskrsloga”.
Za samo pepeljenje se uz prethodnu formulu nudi i ona evanđeoska: “Obratite se i vjerujte evanđelju”.
Danas je čest slučaj da se obred pepeljenja prenosi na prvu korizmu nedjelje (za one koji nisu mogli primiti pepeo na Čistu srijedu, koja je radni dan). I nama se čini da je to dobro. Naime, prikladnije je (unatoč drevne odredbe da se nedjeljom ne bi smjeli činiti pokornički čini) slaviti ovaj obred nedjeljom, negoli (zbog krutog držanja starog pravila) lišiti većinu vjernika ovog posebnog znaka ulaska u korizmu.